دوشنبه 22 آبان 1396  11:38 ق.ظ
توسط: zohre zohreh


بررسی علل و عوامل قهر همسران


قهر همسران
قهر‌ و حرف نزدن همسران یكی ازمشكلات ارتباطی بسیاری از زوج‌ها است

 

صدای بسته‌شدن در آن‌قدر محكم بود كه ناخودآگاه از آشپزخانه بیرون آمد تا ببیند چه خبر شده است، ولی دید این‌بار هم همسرش می‌خواهد با محكم‌بستن در خانه،ناراحتی‌اش را اعلام کند و بگوید که نمی‌خواهد سر میز شام بیاید یا حرف بزند و درهرصورت نمی‌خواهد شام بخورد...

همیشه همین‌طور است‌، هر وقت مخالفتی پیش بیاید یا بحثی بینشان شروع شودو او هم بخواهد نظرش را بگوید، همین كارها رامی‌كند؛ تا چند روز جواب سلام نمی‌دهد‌، در را به هم می‌كوبد و قهر می‌كند و او هم مستاصل می‌ماند كه درمقابل چنین رفتارهایی چه‌كار باید كند؟معمولا هم بعد از چند روز خسته می‌شود‌، خودش می‌رود جلوی در‌، به او خوشامد می‌گوید و از وی می‌خواهد كه برود شام بخورد و بعد كم‌كم یخ‌های بینشان آب می‌شود. ولی دیگر فكر می‌كند که تا كی خودش باید برای آشتی‌ پیش‌قدم بشود؟اصلا واقعا این‌طور رفتارها درست است؟نكند اگر همین‌طور ادامه بدهد، همسرش كم‌كم عادت كند كه هر چند وقت یك‌بار قهر كند و...»

قهر‌، بی‌اعتنایی و حرف نزدن همسران یكی ازمشكلات ارتباطی است كه بسیاری از زوج‌ها با آن دست به گریبانند. اما واكنش صحیح دربرابر این‌ رفتارها چیست‌، وچرا بعضی افراد گرایش بیشتری به قهر‌كردن دارند. اصلا واكنش مناسب دربرابر این گونه رفتارها چیست؟دراین‌خصوص با دكتر دانیلیان‌، روان‌كاو، گفت‌وگو كرده‌ایم.

اقدام برای تغییر شرایط
وقتی دو نفر وارد زندگی مشترك می‌شوند، موضوعات زیادی بینشان مطرح می‌شود كه گاهی اختلاف‌نظرزیادی را بین آن‌ها به وجود می‌آورد. در این میان بعضی افراد هم در انتخاب روش حل مسئله‌، روش‌های خشونت‌آمیزیا قهر را ترجیح می‌دهند. معمولا در این‌ ارتباط‌ها‌، فردی كه مورد خشونت و قهر قرار می‌گیرد،برای تعدیل یا‌تغییر شرایط،به فكرچاره می‌افتد و دوست دارد به‌نوعی شرایط را تغییر بدهد.اما سخت‌ترین كار این است كه بخواهیم فرد سلطه‌گر را تغییر دهیم؛ چون تا موقعی كه او حس پرخاشگری خود را ارضا می‌كندو‌كسی هم شكایتی ندارد،اوضاع خوب پیش می‌رود؛ یعنی‌ تا زمانی‌كه بداند قربانی وجود دارد‌، به همان روال ادامه می‌دهد.امادر این شرایط چه باید كرد؟ ازآنجاکه گاهی به‌تنهایی نمی‌توانیم راه‌حل مناسبی پیدا كنیم،برای نتیجه‌گرفتن بیشتر‌ در این شرایط، می‌توان از‌ فرد قابل‌اطمینان دیگری كمك گرفت.‌ اگر هم چنین كسی را سراغ نداشتیم‌،می‌توانیم‌ به مشاور مراجعه كنیم.

اشكال كار كجاست؟
گاهی فردی كه مورد قهر و خشونت قرار می‌گیرد، بعد از مدتی خود را فردی سلطه‌پذیر می‌داند. و در این هنگام بهتر است كه تشخیص دهد‌ اشكال كار او كجاست و چه چیزی مانع می‌شود كه به‌جای پذیرش سلطه از طرف مقابل خود به فكر تغییر شرایط بیفتد؛ به‌علاوه باید به این نكته هم توجه کنیم که فردی كه زور می‌گوید‌، همیشه دوست دارد همه‌چیز مطابق سلیقه او پیش برود و سرانجام هم قهر می‌كند.البته او به همه افراد به یك میزان نمی‌تواند زور بگوید؛یعنی درواقع این خود ما هستیم كه گاهی به دیگران اجازه بدهیم با ما چنین رفتار كنند.

فراموش نكنیم افراد می‌توانند نقش‌های مختلفی را در ارتباط بپذیرند؛ مثلا یك فرد با ویژگی‌های خاص می‌تواند نقش‌های متفاوتی بازی كند؛بنابراین  یك نفر نمی‌تواند در همه جمع‌هابه یك شیوه رفتار كند. معمولا افرادبا قرارگرفتن در هر جمعی و شناخت نسبی ازآن جمع،نوع رفتارشان هم تغییر می‌كند.

چه باید كرد؟
با افراد سلطه‌گر دو‌گونه می‌توان رفتار كرد؛ یا مهارت‌های‌لازم را برای رفتار‌ با آن‌ها بیاموزیم یا اگر به‌تنهایی قادر به انجام آن نیستیم، ‌به یك مشاور یا فردی مراجعه كنیمتا وی بتواند به ما در این زمینه كمك بیشتری كند. درواقع افراد سلطه‌پذیر قبل از هرچیز باید به‌دنبال بالابردن اعتمادبه‌نفسشان باشند. این افراد باید درمورد خود وطرف مقابلشان و نیز توانایی‌های هر دو طرف به شناخت جدیدی برسند و بتوانند شجاعت و جرئت بیشتری از خود نشان بدهند.ولی فراموش نكنیم كه رسیدن به موفقیت‌هایی از این دست،زمان‌بر است و نمی‌توان خیلی زود به نتیجه مطلوب رسید.

 

قهر همسر

به قلق‌های رفتاری طرف مقابلمان پی ببریم و راه‌های برخورد مناسب با آن‌ها را پیدا كنیم

 

راه‌های مختلف را امتحان كنیم
درمقابل، افراد خودرای‌، دوست دارند همه‌چیز مطابق میل آن‌ها پیش برود و درصورتی‌که چنین نشود، قهر می‌كنند که در این موارد باید راه‌های مختلف را امتحان کنیم. بیشتر مشكلات هم بین زوج‌هاست كه گاهی به جایی می‌رسند كه راه‌حل‌های همیشگی دیگر برایشان جواب نمی‌دهد،ولی دوباره همان‌ها را تكرار می‌كنند. اما موضوع مهم آن است كه نباید هیچ راه‌حلی را نهایی بدانیم واگر چیزی تكرار می‌شود و به نتیجه دلخواه نمی‌رسد،بایدبه فكر تغییر آن بود.

صبور باشیم
وقتی به نظرمان می‌رسد در زندگی زناشویی ما مشكلی وجود دارد كه باید حل شود و ما نیز با امتحان راه‌های جدید سعی داریم به نتیجه تازه‌ای برسیم، نباید به‌انتظار گرفتن نتیجه زودهنگام باشیم. جواب‌گرفتن از‌ راه‌های مختلف خیلی زود نتیجه نمی‌دهد و برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید صبر و حوصله بسیاری به خرج بدهیم.البته بخشی از این زمان مربوط به خود ماست تا به روش جدیدی كه در پیش گرفته‌ایم، عادت كنیم و مهارت لازم را در آن به دست آوریم. ضمن اینكه قبل از هرچیز باید به این نكته توجه داشته باشیم كه چه روش‌هایی برروی طرف مقابل ما تاثیرگذار است. همچنین خودمان به چه شكل كمترین تاثیررا از رفتار ناشایست طرف مقابلمان می‌گیریم. اگر تاثیرپذیری خود ما در شرایط سخت‌كمتر شود‌، توانایی یافتن راهكار برایمان بیشتر خواهد شد.

همه پیش‌فرض‌ها را درنظر بگیریم
هنگامی‌كه تصمیم می‌گیریم در مقابل رفتار‌های آزار دهنده‌ای مانند قهر یا پرخاشگری همسرمان به‌جای غصه خوردن و راه‌های آزاردهنده همیشگی‌، روش جدیدی را امتحان كنیم می‌توانیم تمام پیش‌فرض‌هایی را كه ممكن است هنگام عمل‌كردن آن به وجود بیاید،درنظر بگیریم. مثلا ببینیم وقتی همسرمان‌ مثل همیشه خسته و عصبانی از راه ‌می‌رسد،چگونه رفتار می‌كند و ما هم در مقابل چطور با او رفتار می‌كنیم و بعدببینیم چه رفتاری رامی‌توانیم جایگزین آن‌ها کنیم تا آرامش بیشتری بگیریم. این حالت درست مثل زمانی است كه ما نگرانی امتحان داریم،ولی برای آن مضطرب نیستیم؛ یعنی انگیزه بیشتری برای امتحان راه‌های مختلف داریم و بی‌تفاوت نیستیم،ولی اگر این نگرانی توأم با اضطراب باشد، توانایی ما برای مقابله با مشكلات و یافتن راه‌حل كم خواهد شد.

اوقات خوب را فراموش نكنیم
باید به این نكته هم توجه کنیم كه وقتی مسائل آزاردهنده در یك رابطه زیاد شود، توجه به نكات مثبت و لحظات شیرین هم كم خواهد شد؛ مثلا دیگر زوج‌ها حوصله ندارند دیگر برای هم وقت بگذارنند؛بنابراین هرقدر هم که میزان ناراحتی بالا باشد، نباید با بی‌اعتنایی‌، قهر و بی‌تفاوتی‌، رابطه به جایی برسد كه افراد، نكات مثبت رابطه خود را فراموش كنند.همچنین بدانیم هر شخص با توجه به شناختی كه از خود‌، شرایط موجود و نیز ارتباطش با طرف مقابلدارد، می‌تواند راهكار و راه‌حل اصلی حل مشكلات خود را درارتباط‌با همسرش پیدا كند. درواقع راه‌حل اصلی هر ارتباط در دل خود آن است وبنابراین نباید منتظر فرمول خاصی از بیرون از زندگی خود باشیم.معمولا هركس باید باتوجه به نكات ریزی كه در زندگی‌اش است و گاهی اصلا به آن‌ها توجه نمی‌كند، بتواند راهكار حل مشكلات خود را پیدا كند. بهترین كسی هم كه می‌تواند تشخیص دهد از چه روشی می‌توانیم مشكلات رابطه خود را بهبود ببخشیم خود ما هستیم.

توانایی‌های خود را افزایش دهیم
گاهی در زندگی با طرف مقابل به این نتیجه می‌رسیم كه نمی‌توانیم برطرف مقابل خود تاثیر لازم را بگذاریم؛ چون او خودخواه‌تر از آن است كه بتوان تغییرش داد؛ بنابراین دراین هنگام  بهترین كار آن است كه بپذیریم چون فعلا نمی‌توانیم بر همسرمان تاثیر لازم را بگذاریم، بهتر است توانایی‌های خود را افزایش دهیم. فراموش نكنیم اگر اعتمادبه‌نفسمان را از دست ندهیم و بیشتر بر خودمان مسلط باشیم،می‌توانیم بیشتر به قلق‌های رفتاری طرف مقابلمان پی ببریم و راه‌های برخورد مناسب با آن‌ها را پیدا كنیم. اگر توانایی لازم را هم دراین‌خصوص نداریم، بایدموانعی را كه بر سر راهمان است، به‌خوبی بشناسیم و درصدد رفع آن‌ها برآییم.
 


  • آخرین ویرایش:دوشنبه 22 آبان 1396
نظرات()   
   
آخرین پست ها

لینک..........دوشنبه 31 شهریور 1399

لینک..........دوشنبه 31 شهریور 1399

ثبت شرکت های خارجی در ایران ..........دوشنبه 12 اسفند 1398

شرایط ثبت شرکت مختلط سهامی چیست ؟ ..........دوشنبه 12 اسفند 1398

اطلاعات کامل درمورد ثبت شرکت های تجاری..........سه شنبه 29 بهمن 1398

تصمیماتی که پس از ثبت شرکت باید در دفتر ثبت شرکت ها آگهی شوند..........سه شنبه 29 بهمن 1398

مقررات مربوط به ثبت نام های تجاری و نشانه های جغرافیایی توسط شرکت های خارجی..........یکشنبه 13 بهمن 1398

ثبت شرکت در کاشمر ..........یکشنبه 13 بهمن 1398

وجوه افتراق تاسیس و ثبت شرکت تعاونی با شرکت های سهامی ..........یکشنبه 6 بهمن 1398

ثبت شرکت و موسسات غیرتجاری در گنبد کاووس..........یکشنبه 6 بهمن 1398

تحصیل اجازه از مرجع ثبت شرکت ها جهت انتشار اعلامیه پذیره نویسی در شرکت های سهامی عام..........چهارشنبه 25 دی 1398

مدارک مورد نیاز صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی ..........چهارشنبه 25 دی 1398

مراحل ثبت شرکت در طالقان ..........سه شنبه 17 دی 1398

آیا تغییر تابعیت شرکت در ایران امکان پذیر است؟..........سه شنبه 17 دی 1398

10 نکته مهم که متقاضیان ثبت شرکت خارجی باید بدانند..........شنبه 7 دی 1398

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات